Finala națională șah în școală are loc la Constanța!

Sâmbătă, 15 Iunie 2024, în Piața Ovidiu, se va desfășura etapa finală a proiectului național „Șah în școală”. Proiectul este promovat de Asociația Județeană de Șah, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean, și cu susținerea Primăriei Municipiului Constanța.

Succesul de care s-a bucurat până acum proiectul „Șah în școală” a demonstrat încă o dată popularitatea foarte mare a șahului în rândul elevilor.
Concursul se adresează elevilor din învățământul preuniversitar și se organizează pe mai multe grupe, separat fete și băieți, astfel:

  • Băieți; Clasele I, II, III, IV, V, VI, VII-VIII, Liceu.
  • Fete: Clasele I, II, III, IV, V-XII (an școlar 2023/2024).
    La această competiție vor participa 320 de elevi din învățământul preuniversitar constănțean, precum și invitați din țară.
    Se vor juca cinci runde, cu timp de gândire de 10 min. + 2 sec. pentru fiecare jucător, în intervalul orar 10:00 – 13:00.
    Program:
    09.30 Deschiderea oficiala; Intonarea imnului de stat.
    09.45 – 10.00 detalii tehnice pentu jucători;
    R1 -10.00; R2 – 10.30; R3 – 11.00; R4 – 11.30; R5 – 12.00
    12.30-13.00 – Festivitatea de premiere

Publicat

în

de către

Etichete:

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *