Eliberarea actului de identitate la 14 ani

Adolescenții care au împlinit 14 ani trebuie să se prezinte în termen de 15 zile de la data împlinirii vârstei pentru a solicita eliberarea primului act de identitate.

Minorul se prezintă la ghişeul serviciului de evidenţă a persoanelor, însoţit de unul dintre părinţi sau, după caz, de reprezentantul său legal. Are nevoie și de o serie de documente. Printre acestea se numără:

• cererea pentru eliberarea actului de identitate, semnată atât de minor, dar şi de părinte sau reprezentantul legal;

• certificatul de naştere;

• actul de identitate al unuia dintre părinţi sau al reprezentantului legal, document cu care se realizează și dovada adresei de domiciliu;

• certificatul de căsătorie al părinţilor, dau după caz, hotărârea judecătorească de divorț definitivă, certificatul de divorţ, însoțit de convenţia privind stabilirea domiciliului minorului sau hotărârea de plasament;

Nu în ultimul rând la ghișeu trebuie să prezinte și actul cu care face dovada achitării contravalorii actului de identitate.


Publicat

în

de către

Etichete:

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *