Continuă rugăciunile de ploaie. IPS Teodosie s-a rugat pe câmpul de la Murfatlar

Ziua și rugăciunile de ploaie. De această dată, IPS Teodosie alături de preoți, diaconi și credincioși s-a rugat pe un câmp din apropierea podgoriei din orașul Murfatlar.  

Dis de dimineață a oficiat Liturghia în Catedrala Arhiepiscopală din Constanța și apoi s-a deplasat pe câmpul din Murfatlar. La slujba săvârșită de IPS Teodosie, alături de preoți au asistat și s-au rugat pentru ploaie și mai mulți enoriași din oraș.

România se confruntă cu o vară toridă. În toată această perioadă, Dobrogea s-a confruntat cu mai multe coduri galbene, portocalii și inclusiv roșii de caniculă . În prezent, Dobrogea fiind sub cod galben de caniculă și disconfort termic deosebit de accentuat.

De o lună de zile, IPS Teodosie oficiază zilnic rugăciuni la vreme de secetă pe câmpurile din județul Constanța. Ieri a fost pe câmpul din comuna Târgușor, azi a poposit la Murfatlar, iar mâine va rosti rugăciunile în Catedrala Arhiepiscopală din Constanța. Rugăciunile de ploaie vor continua și în zilele următoare.


Publicat

în

de către

Etichete:

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *