Urmărire pe bulevardul Aurel Vlaicu: un conducător auto băut și fără permis a refuzat să oprească la semnalele polițiștilor

La data de 1 iunie a.c., în jurul orei 19.50, polițiști din cadrul Poliției Municipiului Constanța – Secția 3 Poliție au efectuat semnal regulamentar de oprire șoferului unui autoturism care se deplasa pe bulevardul Aurel Vlaicu. Conducătorul auto nu a oprit la semnal, iar polițiștii au pornit în urmărirea acestuia, cu semnalele acustice și luminoase în funcțiune.

După aproximativ 500 de metri, autoturismul a fost interceptat, iar persoana aflată la volan a fost legitimată și identificată, stabilindu-se că este vorba de un bărbat, de 26 de ani. În urma verificărilor efectuate, s-a constatat că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,04 mg/l alcool pur în aerul expirat. În urma testării cu aparatul din dotare, nu au reieșit indicii cu privire la eventuala prezență a substanțelor psihoactive.

În cauză a fost întocmit dosar de cercetare penală pentru săvârșirea infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.


Publicat

în

de către

Etichete:

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *