Femeie amendată pentru că deținea un detector de metale ilegal

La data de 10 aprilie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale – Compartimentul Patrimoniu Național au desfășurat o acțiune pentru verificarea legalității deținerii detectoarelor de metale.

Cu această ocazie, au identificat o femeie, de 53 de ani, care deținea un detector de metale fără a avea autorizație potrivit O.G. 43/2000, privind protecţia patrimoniului arheologic şi declararea unor situri arheologice ca zone de interes naţional.

Detectorul de metale a fost ridicat în vederea indisponibilizării.

Femeia a fost sancționată contravențional conform O.G. 43/2000.


Publicat

în

de către

Etichete:

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *