Amenzi în urma controalelor la firmele de colectare a fierului vechi din Constanța

La data de 9 aprilie 2024, polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Infracționalității de Mediu au desfășurat o acțiune pentru verificarea modului de respectare a operațiunilor cu deșeuri.

Astfel, au fost efectuate activități de verificare la două centre de colectare a deșeurilor metalice și a materialelor de reciclare, din municipiul Constanța.

Cu această ocazie, s-a constatat că nu au fost întocmite documente contabile care să ateste operațiunile de colectare a materialelor respective.

În urma neregulilor constatate, una dintre societățile comerciale a fost sancționată contravențional cu suma de 20.000 de lei, iar cealaltă cu suma de 15.000 de lei, în baza O.U.G. 31/2011, privind interzicerea achiziționării de la persoane fizice a metalelor feroase și neferoase și a aliajelor acestora.


Publicat

în

de către

Etichete:

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *