Ministrul belgian al Apărării, la Baza Mihail Kogălniceanu

Ministrul belgian al Apărării, în vizită astăzi la baza NATO de la Mihail Kogălniceanu. Acesta s-a întâlnit cu omologul său român, Vasile Dâncu. Pe 7 martie, un detașament belgian, parte din Forţa de Răspuns NATO a ajuns în România, prin punctul de frontieră Nădlac.

Convoiul militar s-a alăturat detaşamentului francez al Forţei de Răspuns NATO, care se afla deja la Baza Aeriană Mihail Kogălniceanu. În total, 500 de militari francezi şi 300 belgieni, parte a componentei terestre a NATO, se vor alătura militarilor români pentru consolidarea Flancului estic al Alianţei, potrivit MAPN. NATO a activat planurile de apărare pentru consolidarea comenzii şi controlului forţelor aliate şi pentru a facilita reacţia rapidă a capabilităţilor militare de-a lungul graniţelor aliaţilor.


Publicat

în

,

de către

Etichete:

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *