Amenzi de 370.000 lei la benzinării

370 de mii de lei este valoarea amenzilor date de inspectorii ANPC în urma controalelor efectuate, ieri, la stațiile de carburant din țară.

Controalele fără precedent sunt urmare a creșterii nejustificate a prețurilor în benzinării. Premierul a cerut oprirea urgentă a oricăror practici ilegale abuzive, iar inspectorii ANPC și ANAF, dar și Consiliul Concurenței au luat la bani mărunți peste 70 de stații de carburant. Cea mai mare amendă a fost dată în București, 100.000 de lei, unui furnizor, care are peste 200 de stații în toată țara. Odată cu amenzile, președintele ANPC a semnat și ordine de încetare a practicilor comerciale incorecte. Primim detalii chiar de la șeful ANPC, Horia Constantinescu.


Publicat

în

,

de către

Etichete:

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *