Ziua Constanței, slujba religioasa

IPS Teodosie a ieșit din carantină

IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a ieşit din carantină în noaptea de sâmbătă spre duminică, chiar în timpul slujbei pe care o susţinea online în capela din Palatul Arhiepiscopal.

La miezul nopții, însoțit de un sobor de preoți acesta a coborât din capelă în Catedrala Sfinții Apostoli Petru și Pavel unde a fost așteptat de zeci de enoriași și a continuat ceremonialul religios. Înainte de a ieși din Palatul Arhiepiscopal, acesta a transmis credincișilor care îl urmăreau online că, citez Exilul a luat sfârșit. Vă reamintesc, Inalt Prea Sfinția Sa Teodosie a fost plecat la mijlocul lunii ianuarie în Iordania, iar la revenirea în țară Direcţia de Sănătate Publică Bucureşti a emis o decizie de carantinare a sa.

Înaltul prelat nu a respectat însă decizia, iar pe 24 ianuarie a participat la mai multe evenimente publice, ceea ce i-a adus trei amenzi în valoare de 3000 de lei. Purtătorul de cuvânt al Arhipiscopiei a declarat la momentul respectiv că Teodosie nu fusese înștiinșat oficial despre carantină și că va contesta această decizie, dar și amenzile în Instanță. Cererea a fost respinsă însă de judecători care l-au obligat pe Arhiepiscop să respecte carantina.


Publicat

în

,

de către

Etichete:

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *